„Moralność Pani Dulskiej” ma ponad 110 lat i się nie starzeje. Grana wielokrotnie cieszy się niesłabnącą popularnością, a intryga bawi kolejne pokolenia widzów. Olsztyńska inscenizacja komedii Zapolskiej nawiązuje do pierwszego wystawienie polskiej sztuki w Olsztynie, czyli premiery „Moralności Pani Dulskiej” w listopadzie 1945 roku.
UWAGA SPEKTAKL ODWOŁANY!!!
Tym razem sztukę cenionej i lubianej dramatopisarki Gabrieli Zapolskiej będzie można obejrzeć w formie… kina samochodowego! To nowa kulturalna propozycja Teatru im. S. Jaracza na czasy odpowiedzialnego dystansu społecznego i obostrzeń sanitarnych. Projekt powstał w ramach ogólnopolskiego projektu „PRZESTRZENIE SZTUKI” organizowanego i finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie. Partnerem projektu jest Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie.
Oferta skierowana jest widzów z regionu, którzy z przyczyn obiektywnych nie mogą teraz wygodnie zasiąść w fotelach teatralnych, a tęsknią za niepowtarzalną atmosferą Teatru, ale też do wielbicieli czterech kółek, którzy w plenerze z najbliższymi, gdy zapada zmierzch, lubią oglądać na ekranie wartościowe teksty kultury. Z myślą o tych odbiorcach realizowane jest wspólne oglądanie wartościowych spektakli Teatru im. S. Jaracza.
Pokaz odbędzie się na placu przy ulicy Oficerskiej (były PKS). Spektakl w wersji kinowej będzie można obejrzeć siedząc wygodnie we własnym samochodzie, ustawiając swoje radioodbiorniki na konkretną częstotliwość. Warunkiem odbioru dźwięku jest posiadanie radia FM, warto również zadbać o… czystą szybę.
O SPEKTAKLU…
Twórcy przedstawienia, wystawiając ten znany tekst, skupią się na pokazaniu rodziny Dulskich z perspektywy Zbyszka. Zobaczymy świat widziany oczami młodego, atrakcyjnego mężczyzny, którego irytuje hipokryzja matki oraz bierność ojca. W życie młodzieńca co rusz wkradają się też dwie wścibskie siostry: Hesia i Mela. Osobliwe miejsce w tym rodzinnym układzie zajmuje Hanka.
— Dwulicowość, hipokryzja, powierzchowna religijność, bezinteresowna zawiść, podwójna moralność – to cechy, które chętnie widzimy u innych… Najbardziej nas cieszy, kiedy to sąsiadowi przydarzy się nieszczęście. „Dulscy. Tragikomedia kołtuńska” – to opowieść o buncie przeciwko temu wszystkiemu. Czy się powiedzie? — mówi Wojciech Malajkat, reżyser spektaklu.