W Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Mrągowie można zwiedzać wystawę „Żydzi – inna perspektywa”, która została przygotowana z okazji 78. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Jej mottem jest zdanie: „Zdążyć przed Panem Bogiem”.
Czy można zdążyć przed Panem Bogiem? Stać się Nim i decydować kto jest człowiekiem, a kto do ludzi nie należy? Kto jest lepszy, a kto gorszy? Czy można zdążyć przed nieuniknioną śmiercią i żyć w pamięci innych poprzez własną twórczość? Czy można wyzbyć się uprzedzeń do narodu żydowskiego i zobaczyć w nim ludzi, takich jak my? Organizatorzy wystawy przygotowanej przez Powiatową Bibliotekę Pedagogiczną w Mrągowie chcieliby przybliżyć tematykę związaną z narodem żydowskim z innego punktu widzenia, wyjść poza schematy i stereotypy. Pokazać znanych i nieznanych, zwykłych i niezwykłych Żydów w historii.
Historie niezwykłe…
– Chcemy opowiedzieć niezwykłe historie ludzi takich jak my, których naziści porównywali do śmieci, nazywali podludźmi – mówią organizatorzy wystawy. – Od pokoleń Żydzi byli przez inne narody szufladkowani, zamykani w stereotypy, utarte sposoby ich postrzegania, które były krzywdzące. Naród ten jest zarazem zwyczajny i nadzwyczajny. Ma w swoim gronie osoby nierzucające się w oczy, jak i wybitne oraz czarne owce. Jak każda nacja i kraj. Unieśmy się ponad schematy i zwiedzając wystawę pooglądajmy i poczytajmy o historii żydowskich artystów, przedstawicieli kultury, którzy chcieli ocalić od zapomnienia samych siebie i ich historię poprzez sztukę, tak różnorodną.
Wystawa jak dwie opowieści
Część wystawy będzie opowiadać o gminie żydowskiej na terenach, gdzie obecnie znajduje się miasto Mrągowo. Zebrane eksponaty to liczne zdjęcia, dokumenty, informacje oraz przedmioty kultury żydowskiej. Druga część ekspozycji będzie opowiadać wyjątkowe historie artystów walczących z nazizmem poprzez kulturę i sztukę w getcie warszawskim oraz w obozach koncentracyjnych. Na wystawie znajdą się również propozycje książkowe dotyczące tej tematyki oraz szeroko pojmowanej kultury żydowskiej. W wybranej literaturze znajdą się powieści, wspomnienia, relacje.
WYSTAWĘ MOŻNA BĘDZIE ZWIEDZAĆ DO 30 CZERWCA 2021 ROKU W GODZINACH OTWARCIA BIBLIOTEKI.
Wydarzenie patronatem objęła Fundacja BORUSSIA Olsztyn.