Scena Otwarta na Varmię. Olsztyńscy metalowcy zaprezentowali nowy teledysk [VIDEO]

W połowie sierpnia przestrzeń zamku w Lidzbarku Warmińskim stała się miejscem realizacji dwóch klipów. Za inicjatywą stoi fundacja Otwarta Scena.

Zespół Varmia swój teledysk nagrywał na dziedzińcu zamku biskupów warmińskich. Muzyka olsztynian określana jest jako pagan black metal, jednak sami artyści nazywają swoją twórczość metalem korzeni, ponieważ odnoszą się zarówno do historii black metalu, jak i korzeni swojego regionalnego, warmińskiego dziedzictwa. W Lidzbarku Warmińskim zrealizowali obraz do utworu „Pokarvis”, który znalazł się na drugim albumie zatytułowanym „W ciele nie” wydanym w 2018 roku przez kultowe Pagan Records.

Nic nie dzieje się bez powodu. Trudno o lepsze miejsce do uhonorowania pamięci o Prusach niż zamek biskupów warmińskich — piszą na swoim profilu w mediach społecznościowych. — Kamień ofiarny, który nadal skrywają jego podziemia, odebrał i przyjął niejeden dar. My swój złożyliśmy w ten sposób.

Na tę wyjątkową okoliczność muzyków wsparła wokalistka Jagna, którą – jak sami zapowiadają – będzie można dostrzec u ich boku za jakiś czas.

Przestrzeń Muzeum na Zamku była dla nas wymarzoną inscenizacją do zrealizowania tej wideosesji — podsumowują członkowie formacji. — Jeszcze raz niskie ukłony i podziękowania dla opiekunów tego pięknego miejsca!

Premiera teledysku miała miejsce 22 października. „Pokarvis” jest kolejnym elementem projektu zrealizowanego w ramach Otwartej Sceny. Projekt ten jest nową odsłoną zainaugurowanej w 2012 roku przez Leszka Biolika i Roberta Tyskę inicjatywy, mającej na celu stworzenie platformy, na której polscy artyści mają możliwość zaprezentowania swojej twórczości rejestrowanej na żywo w bezkompromisowej jakości dźwięku i obrazu w wyjątkowych przestrzeniach. Projekt #OtwartaScenaLIVE2020 jest dofinansowany ze środków Narodowe Centrum Kultury w ramach programu #KulturaWsieci.

Drugi ze wspomnianych obrazów zrealizowanych na zamku w Lidzbarku Warmińskim swoją premierę miał 17 września. Chodzi o kompozycję „Agnus Dei” Krzysztofa Pendereckiego, którą wykonał sekstet wokalny muzyki współczesnej proMODERN. Jego muzyka zarejestrowana została na żywo w przestrzeni i akustyce Wielkiego Refektarza. Sam zespół istnieje od 2012 roku. W tym czasie wydał cztery własne albumy płytowe i nagrywał muzykę do dwóch innych, dokonując wielu premierowych rejestracji. Występował na zamówienie czołowych ośrodków kulturalnych, w tym większości polskich filharmonii, współpracował także z wybitnymi zespołami orkiestrowymi w tym NOSPR. Sekstet zdobył pięć nagród polskiego przemysłu muzycznego Fryderyk.

zebrał: ms

Podobne artykuły

Najnowsze artykuły